Leigh Sales, zaczytanyksiazkoholik.pl

Leigh Sales


Leigh Peta Sales jest australijskim dziennikarzem i autorem. Jest gospodarzem australijskiego kanału telewizyjnego ABC News and Current Affairs 7.30. W 2019 r. została odznaczona Orderem Australii za zasługi w dziedzinie dziennikarstwa.

Sales urodziła się 10 maja 1973 r. w Brisbane i uczęszczała do Aspley State High School w tym mieście. Otrzymała tytuł Bachelor of Journalism z Queensland University of Technology oraz Master of International Relations z Deakin University. Sales dołączyła do ABC Brisbane w 1995 r.

Od tego czasu pełniła kilka znaczących ról w ABC i była politycznym reporterem Nowej Południowej Walii, obejmującym wybory państwowe w 1999 i 2007 roku. Ponadto, informowała o Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2000 roku.

W latach 2008-2010 Sales była współgospodarzem Lateliny w ABC. Było to późnonocne ogólnokrajowe show o tematyce bieżącej, z dużym naciskiem na politykę federalną i sprawy międzynarodowe. W latach 2006-2008 była korespondentem ABC ds. bezpieczeństwa narodowego, a jej siedziba mieściła się w Sydney.

Wcześniej, w latach 2001-2005, była korespondentem sieci w Waszyngtonie. Opowiadała m.in. o wojnie w Iraku, wyborach prezydenckich w 2004 roku, zatoce Guantanamo i huraganie Katrina.

W 2011 r. sprzedaż stała się kotwicą programu bieżących spraw ABC, 7.30. Przeprowadziła wywiady z wszystkimi żyjącymi australijskimi premierami oraz wieloma światowymi liderami i gwiazdami, w tym Hillary Clinton, Dalai Lamą, Aung San Suu Kyi, Sir Paulem McCartneyem, Patti Smith i Salmanem Rushdie.

Jej pierwsza książka, „Detainee 002: The Case of David Hicks”, została opublikowana w 2007 r. przez Melbourne University Publishing (MUP). Książka ta obejmuje sprawę Hicksa, jak również szczegółowe wyjaśnienie polityki zatrzymań administracji Busha w Wojnie z Terroryzmem oraz współpracy rządu australijskiego.

Jej druga książka, „On Doubt”, została wydana w 2009 roku w ramach serii MUP Little Books on Big Themes. Omówiono w niej rozkwit opinii w miejsce zwykłego przekazu wiadomości oraz wartość, jaką jest wprowadzenie sceptycznego nastawienia do polityki i polityki, zamiast ideologicznej pewności. Drugie wydanie ukazało się w 2017 r., z dodatkowym rozdziałem poświęconym trumfalnej prezydencji i wzrostowi liczby fałszywych wiadomości.

Trzecia książka Sales’a, „Dzień, który zmienił wszystko” („Any Ordinary Day”), ukazała się w październiku 2018 r. (w Polsce 17 czerwca 2020 r.). Bada ona sposób, w jaki ludzie przystosowują się do zmieniających życie niewidomych, czerpiąc z osobistego doświadczenia Sales’a, jak również z jej lat, w których relacjonowała głośne wydarzenia informacyjne, które drastycznie zmieniły życie ludzi.

Pismo Sales regularnie pojawia się również w najważniejszych australijskich publikacjach, takich jak The Monthly, The Australian, The Sydney Morning Herald, The Age, a przed jego upadkiem – The Bulletin.

Sales wyszła za mąż za Phila Willisa i ma dwoje dzieci. Po 20 latach małżeństwa Sales i Willis rozstali się w grudniu 2016 roku.

Fot. Daniel Boud
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Leigh_Sales


Dodaj komentarz


Tagi:

Czytaj także

Film mnie nie zachwycił, a jak książka? – „Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood”

Zanim nie otrzymałam tej książki nie miałam pojęcia o sprawie Charlesa Mansona i wydarzeniach, które wydarzyły się 50 lat temu. Wydarzenia, dotykające Romana Polańskiego oraz jego najbliższych, w tym ukochanej Sharon Tate, która niebawem miała urodzić mu dziecko. Przed rozpoczęciem czytania zaznajomiłam się trochę z tym co wówczas miało miejsce.


Podsumowanie stycznia

Podsumowanie czytelnicze – styczeń 2020

Jak na początek miesiąca przystało czas na podsumowanie recenzowanych książek w … styczniu. Która wzbudziła Wasze największe zainteresowanie? Pochwalcie się też na jaką książkę najbardziej czekaliście w styczniu?